Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New EMILY Women 2PC Red Polyester Ruffle Collarless Skirt Suit Size 32W MSRP$200
$73.00 $58.40
Beautiful and elegantSkirt Suit in excellent condition
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Skirt has Elasticon Waist – Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder toshoulder: 42″(21×2) – Pit to pit: 62″(31×2) – Shoulder to cuff: 25”-Length:30”
Skirt: Waist: 52″(26×2)- Hips: 65″(32.5×2) – Length: 27”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Size | 32W |
| Waist Size | 52 in |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Department | Women |
| Hip Size | 65 in |
| Style | Skirt Suit |
| Size (Women's) | 32W |
| Chest Size | 62 in |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Pattern | Solid |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Type | Suit Skirt |
| Features | Lined |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Color | Red |
| Vintage | No |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Size Type | Plus |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Emily |
Beautiful and elegantSkirt Suit in excellent condition
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Skirt has Elasticon Waist – Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder toshoulder: 42″(21×2) – Pit to pit: 62″(31×2) – Shoulder to cuff: 25”-Length:30”
Skirt: Waist: 52″(26×2)- Hips: 65″(32.5×2) – Length: 27”





















Reviews
There are no reviews yet.