Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New EXPRESS Navy Blue Ankle Mid Rise Cotton Spandex Career Dress Pants Size 00L
$29.00 $23.20
Material: Cotton-Spandex
Pant has 2 back side pockets and 2 faux back pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Pant: Waist: 26″(13×2)– Rise: 10” -Inseam: 29.5″ – Length: 38.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Pattern | Solid |
| Closure | ["Hook & Eye", "Zip"] |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail", "Workwear"] |
| Size | 00L |
| Waist Size | 26 in |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Blue |
| Material | ["Cotton", "Spandex"] |
| Accents | Zipper |
| Vintage | No |
| Rise | 10 in |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Pants |
| Leg Style | Slim Fit |
| Inseam | 29.5 in |
| Model | Colomnist |
| Style | Dress Pants |
| Theme | ["Preppy", "School", "Teacher", "Academia", "Career", "Professional", "Business", "Classic"] |
| Features | ["Lightweight", "Pockets", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Express |
Material: Cotton-Spandex
Pant has 2 back side pockets and 2 faux back pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Pant: Waist: 26″(13×2)– Rise: 10” -Inseam: 29.5″ – Length: 38.5”























Reviews
There are no reviews yet.