Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New JONES WEAR 2PC Black Polyester Rayon Lined Notch Collar Pant Suit Size 8
$71.00 $56.80
Material & Lining:Polyester – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:30″(15×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 23.5”- Length:23.5”
Pant: Waist:31″(15.5×2) – Rise: 13” -Inseam: 29.5″ – Length: 42”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 8 |
| Rise | 13 in |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 29.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | Polyester |
| Material | Polyester-Rayon |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Jones Wear |
Material & Lining:Polyester – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:30″(15×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 23.5”- Length:23.5”
Pant: Waist:31″(15.5×2) – Rise: 13” -Inseam: 29.5″ – Length: 42”



















Reviews
There are no reviews yet.