Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New LIZ CLAIBORNE Women Dark Blue Striped Polyester Rayon Lined Blazer Size 8
$29.00 $23.20
Material: Rayon-Polyester& Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff: 23.5”- Length: 25”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester-Rayon |
| Pattern | Striped |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Chest | 37 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Dark Blue |
| Lining Material | Polyester-Rayon |
| Accents | Striped |
| Vintage | No |
| Fit | Classic |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Department | Women |
| Style | Basic |
| Features | Linerd |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Liz Claiborne |
Material: Rayon-Polyester& Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff: 23.5”- Length: 25”

















Reviews
There are no reviews yet.