Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New MAGALLI EVENING 2PC Pink Beaded Polyester Long Skirt Suit Size 4 MSRP $450
$150.00 $120.00
Beautiful and elegant skirt suit new with tags : MSRP $450
Material & Lining: 100%Polyester
Suit and skirt are fully lined – Skirt has elastic on the waist
Measurements are approximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 35″(17.5×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 22.5”
Skirt: Waist: 28″(14×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 42”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Size | 4 |
| Waist Size | 28 in |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Department | Women |
| Hip Size | 38 In |
| Style | Skirt Suit |
| Size (Women's) | 4 |
| Chest Size | 35 in |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Material | Polyester |
| Pattern | Solid |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Type | Suit Skirt |
| Features | Lined |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Color | Pink |
| Vintage | No |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Front Button Style | Three-Button Snap |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Size Type | Regular |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Magali Evening |
Beautiful and elegant skirt suit new with tags : MSRP $450
Material & Lining: 100%Polyester
Suit and skirt are fully lined – Skirt has elastic on the waist
Measurements are approximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 35″(17.5×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 22.5”
Skirt: Waist: 28″(14×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 42”





























Reviews
There are no reviews yet.