Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New TAHARI 2PC Beige Metallic Linen Rayon Cropped Shawl Collar Pant Suit Size 6
$74.00 $59.20
Beautiful and elegant
Pant Suit is New With Tags – MSRP $280
Material: Rayon-Linen & Lining: Acetate
Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 16”-Length: 22”
Pant: Waist: 30″(15×2) – Rise: 12” -Inseam: 29.5″ – Length:39’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.0 × 14.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 6 |
| Fabric Type | Rayon |
| Size (Women's) | 6 |
| Vintage | No |
| Department | Women |
| Inseam | 29.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Jacket/Coat Length | Cropped |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 30 in |
| Color | Beige |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Linen-Rayon |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Modified Item | No |
| Lined | Yes |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | ["Business", "Metal"] |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Tahari |
Beautiful and elegant
Pant Suit is New With Tags – MSRP $280
Material: Rayon-Linen & Lining: Acetate
Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 16”-Length: 22”
Pant: Waist: 30″(15×2) – Rise: 12” -Inseam: 29.5″ – Length:39’’

























Reviews
There are no reviews yet.