Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Newport News Leather Jacket Size M Brown Double Breasted Y2K Minimalist Preppy
$38.97 $31.18
Beautiful jacket in great conditionTwo PocketsFully lined
approximate Measurements
Shoulder:33″(16.5 x2)Armpit: 39″(19.5 x2)Shoulder to cuff: 23.5 ” Length:28.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Leather |
| Chest | 39 in |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Travel"] |
| Size | M |
| Fabric Type | Leather |
| Accents | Collar |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Leather Jacket |
| Features | ["Collared", "Lined", "Zipper"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown |
| Lining Material | Polyester |
| Material | Leather |
| Modified Item | No |
| Fit | Athletic |
| Size Type | Regular |
| Type | Jacket |
| Theme | ["City", "Classic", "Preppy"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Newport News |
Beautiful jacket in great conditionTwo PocketsFully lined
approximate Measurements
Shoulder:33″(16.5 x2)Armpit: 39″(19.5 x2)Shoulder to cuff: 23.5 ” Length:28.5″



























Reviews
There are no reviews yet.