Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Woman Within Hooded Lined Rain Jacket 20W Lightweight Oversized Fleece Zip Up
$35.97 $28.78
A versatile and stylish option for women looking for a lightweight and oversized fleece zip-up jacket.
Made from polyester with a cozy fleece lining
This mid-length jacket is perfect for travel and casual occasions.
It features a hood, zip and button closure, and geometric pattern in a burgundy color.
With water-resistant properties and a relaxed fit, this jacket offers both style and functionality for all seasons.
Chest: 28′
Shoulder to cuff: 46”
Length: 24”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.0 × 12.0 × 4.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Closure | ["Button", "Zip", "Hooded"] |
| Occasion | ["Casual", "Travel"] |
| Size | 20W |
| Fabric Type | Fleece |
| Accents | ["Pockets", "Hooded"] |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Rain jacket |
| Features | ["Lightweight", "Oversized", "Water Resistant", "Hooded", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Geometric |
| Jacket/Coat Length | Mid-Length |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Burgundy |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Relaxed |
| Size Type | Plus |
| Type | Jacket |
| Theme | Rain protection |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Woman Within |
A versatile and stylish option for women looking for a lightweight and oversized fleece zip-up jacket.
Made from polyester with a cozy fleece lining
This mid-length jacket is perfect for travel and casual occasions.
It features a hood, zip and button closure, and geometric pattern in a burgundy color.
With water-resistant properties and a relaxed fit, this jacket offers both style and functionality for all seasons.
Chest: 28′
Shoulder to cuff: 46”
Length: 24”

























Reviews
There are no reviews yet.