Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Nina Nischelle Polyester Lace Sheath Dress Cropped Suit Size 8 Silver 2PC
$68.97 $55.18
Beautiful and elegantDress Suit in excellent condition
Material: Polyester& Lining: Acetate / Suit and Dress have Lining
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff: 17”-Length:15”
Dress: Pit to pit: 35″(17.5×2) – Waist: 30″(15×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 40”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 8 |
| Hips | 40 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Lace |
| Size (Women's) | 8 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Stand Up Collar |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Chest Size | 36 In |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Silver |
| Lining Material | Acetate |
| Material | Polyester |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Open Front |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Nischelle |
Beautiful and elegantDress Suit in excellent condition
Material: Polyester& Lining: Acetate / Suit and Dress have Lining
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff: 17”-Length:15”
Dress: Pit to pit: 35″(17.5×2) – Waist: 30″(15×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 40”

























Reviews
There are no reviews yet.