Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
NINE WEST 2PC Black Striped Polyester Blend Ruffle Stretch Pant Suit Size 8
$42.97 $34.38
Material: Polyester-Rayon-Viscose-Spandex / lining: Polyester
Suit and Pant haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 26”
Pant: Waist: 32″(16×2)– Rise: 12” -Inseam: 31.5″ – Length: 41.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 8 |
| Jacket Sleeve Button Style | One-Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 8 |
| Rise | 12 In |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 31.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "faux pockets", "ruffle"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 36 In |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Rayon-Viscose-Spandex |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | Elegant |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Nine West |
Material: Polyester-Rayon-Viscose-Spandex / lining: Polyester
Suit and Pant haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 26”
Pant: Waist: 32″(16×2)– Rise: 12” -Inseam: 31.5″ – Length: 41.5”























Reviews
There are no reviews yet.