Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Nubiano New York Polyester Nylon Skirt Suit 6 Silver Shiny Formal Women 2 Piece
$46.97 $37.58
Material: Nylon-Polyester & Lining: Poly Taffeta
Suit has 2 faux pockets – Skirt has elastic on waist
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2)- Shoulder to cuff: 22.5”- Length: 29”
Skirt: Waist: 30″(15×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 30”- Interior Hem: 1.0″
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Korea, Republic of |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 6 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 6 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Geometric |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Silver |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | ["Nylon", "Polyester"] |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Top"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Hip Size | 40 In |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Nubiano |
Material: Nylon-Polyester & Lining: Poly Taffeta
Suit has 2 faux pockets – Skirt has elastic on waist
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2)- Shoulder to cuff: 22.5”- Length: 29”
Skirt: Waist: 30″(15×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 30”- Interior Hem: 1.0″





























Reviews
There are no reviews yet.