Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Onyx Nite Maxi Chiffon Gown Size 8 Magenta Cowl Neck Sleeveless A line Dress
$39.97 $31.98
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 35″ (17.5×2) – Waist: 30″ (15×2) – Hips: 37″(18.5×2) – Length:19”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.0 × 15.0 × 3.0 in |
| Chest | 35 in |
| Neckline | Cowl Neck |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Formal", "Holy Communion", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 8 |
| Fabric Type | Chiffon |
| Accents | ["Beaded", "Zipper"] |
| Dress Length | Long |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 30 in |
| Style | ["Maxi", "Overall Dress"] |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Character | Magenta |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Material | ["Polyester", "Polyester-elastane"] |
| Size Type | Regular |
| Theme | Designer |
| Country of Origin | China |
| Item Condition | New with imperfections |
| Brand | Onyx Nite |
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 35″ (17.5×2) – Waist: 30″ (15×2) – Hips: 37″(18.5×2) – Length:19”





















Reviews
There are no reviews yet.