Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Paul Dione Men Virgin Wool Suit 46 Pants 36×29.5 Black Striped Classic Notch
$74.97 $59.98
Material: Pure wool/ Suit has 3 faux outer pockets
Pant has 2 back and 2 side front pockets-Loops for belt
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 39″(19.5×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 30”
Pant: Waist: 36″(18×2) – Rise: 14.5” -Inseam: 29.5″ –
Length: 41” – Leg Opening: 9.5″-
Interior Hem: 3″
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 46 |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Vintage | No |
| Rise | 14.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Inseam | 29.5 in |
| Style | 2 Piece |
| Features | Inner Pockets |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Chest Size | 46 in |
| Waist Size | 36 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Lining Material | Polyester |
| Color | Black |
| Material | Pure Wool |
| Front Type | Pleated |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Regular |
| Size Type | Big & Tall |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | Canada |
| Vent | Single Vented |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Bocaccio Uomo |
Material: Pure wool/ Suit has 3 faux outer pockets
Pant has 2 back and 2 side front pockets-Loops for belt
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 39″(19.5×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 30”
Pant: Waist: 36″(18×2) – Rise: 14.5” -Inseam: 29.5″ –
Length: 41” – Leg Opening: 9.5″-
Interior Hem: 3″



























Reviews
There are no reviews yet.