Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Pedro Garcia Sissel Suede Leather Sandals Size 38 Grip Strap Peep Toe Shoes
$52.97 $42.38
Black
Suede & LeatherConstruction
Peep Toe
Hook & Loop Closure
Heeled
Timeless & Versatile
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | Spain |
| Pattern | Solid |
| Closure | Hook & Loop |
| US Shoe Size | 7.5 |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Christening", "Formal", "Party/Cocktail", "Travel", "Wedding"] |
| EU Shoe Size | 38 |
| Color | Black |
| Lining Material | Leather |
| Heel Height | Ultra High (4 in & Higher) |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Type | Sandal |
| Heel Style | Cone |
| Model | Pedro Garcia Sissel |
| Style | Strappy |
| Theme | ["Classic", "Designer", "Luxury"] |
| Outsole Material | Leather |
| Features | Straps |
| Upper Material | Leather |
| Insole Material | Leather |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Product Line | Pedro Garia Sissel |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Pedro Garcia |
Black
Suede & LeatherConstruction
Peep Toe
Hook & Loop Closure
Heeled
Timeless & Versatile



























Reviews
There are no reviews yet.