Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Pinky & Me Women Formal Gown Light Brown Maxi Dress Size 8 Tiered Flared
$65.97 $52.78
Material: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 34″(17×2) – Waist: 28″(14.5×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 52”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Neckline | Sweetheart |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Formal", "Holy Communion", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 8 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown |
| Sleeve Type | Strapless |
| Material | ["Polyester", "Polyester-Spandex"] |
| Accents | Layered |
| Dress Length | Long |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Waist | 28 in |
| Style | ["Ball Gown", "Fit & Flare", "Maxi"] |
| Theme | Classic |
| Features | ["Lined", "Peplum"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Pinky & Me |
Material: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 34″(17×2) – Waist: 28″(14.5×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 52”





















Reviews
There are no reviews yet.