Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Ralph Ralph Lauren Suit Mens 42R Wool 3PC Jacket Vest Pants Brown Striped
$120.00 $96.00
Suit and Pant have Lining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 38″(19×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff: 25”- Length: 31.5”
Vest: Pit to pit: 44″(22×2) – Length: 22.5”
Pant: Waist: 36″(18×2) – Rise: 14” -Inseam: 29″ – Length: 40.5” – Leg Opening: 9.5″ – Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 4.0 in |
| Number of Pieces | 3 Piece |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 42 |
| Jacket Sleeve Button Style | Four-Button |
| Rise | 14 in |
| Department | Men |
| Unit Type | Unit |
| Inseam | 29 in |
| Style | 3 Piece |
| Features | Inner Pockets |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Pattern | Striped |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Chest Size | 46 in |
| Waist Size | 36 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown |
| Material | Wool |
| Front Type | Pleated |
| Jacket Vent Style | Double-Vented |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["City", "Classic", "Designer", "Italian", "Preppy"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Lauren Ralph Lauren |
Suit and Pant have Lining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 38″(19×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff: 25”- Length: 31.5”
Vest: Pit to pit: 44″(22×2) – Length: 22.5”
Pant: Waist: 36″(18×2) – Rise: 14” -Inseam: 29″ – Length: 40.5” – Leg Opening: 9.5″ – Interior Hem: 1.5″











































Reviews
There are no reviews yet.