Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Roger Sakoum Paris Neiman Marcus VTG Wool Velour Blazer Size 40 Black Collarless
$55.97 $44.78
Material:Wool
Blazer Lining – Blazer has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff: 21”-Length:2.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Outer Shell Material | 100% Wool |
| Chest | 36 in |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 40 |
| Color | Black |
| Fabric Type | Velour |
| Accents | Button |
| Personalize | No |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Blazer |
| Theme | Paris |
| Style | Blazer |
| Features | ["Lined", "Collarless"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Country/Region of Manufacture | France |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Roger Sakoum |
Material:Wool
Blazer Lining – Blazer has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff: 21”-Length:2.5”























Reviews
There are no reviews yet.