Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
SAG HARBOR 2PC Orange Polyester Lined Collarless Ruffle Skirt Suit Size 8
$58.00 $46.40
Beautiful and elegantskirt suit is in excellent condition
Material &Lining:Polyester / Suit has 2 pockets – Skirt has elastic on the waist + front slit
Measurements areapproximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff: 24 ” – Length: 24.5”
Skirt: Waist: 30″(15×2)- Hips: 39″(19.5×2) – Length: 35”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 8 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 8 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Long |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 36 In |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 30 in |
| Color | Orange |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Sag Harbor |
Beautiful and elegantskirt suit is in excellent condition
Material &Lining:Polyester / Suit has 2 pockets – Skirt has elastic on the waist + front slit
Measurements areapproximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff: 24 ” – Length: 24.5”
Skirt: Waist: 30″(15×2)- Hips: 39″(19.5×2) – Length: 35”



























Reviews
There are no reviews yet.