Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Scully smocked Stretch waist mini dress S cowgirl western boho tiered Feather
$32.97 $26.38
Material: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 40″ (20×2) – Waist: 28″ (14×2) – Length: 36”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Pattern | Floral |
| Chest | 40 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Neckline | Round Neck |
| Closure | Pullover |
| Character | Cowgirl |
| Occasion | ["Holy Communion", "Party/Cocktail"] |
| Size | S |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Multicolor |
| Sleeve Type | Balloon Sleeve |
| Material | Polyester |
| Accents | ["Feather", "Layered", "Ruffle"] |
| Dress Length | Short |
| Vintage | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Theme | ["Flower", "Western"] |
| Style | ["Blouson", "Mini"] |
| Features | Smocked |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Scully |
Material: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 40″ (20×2) – Waist: 28″ (14×2) – Length: 36”



























Reviews
There are no reviews yet.