Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Sean John Track Sweat Pant L Suit XL Warm Gray Zip Up Hooded Hip Hop 2PC
$120.97 $96.78
Material: Cotton-Polyester
Sweater has 2 sidepockets – Pant has 2 side pockets and 1 back pocket-All pockets close with a snap button
Pant has elastic on waist -Zipper on end of leg
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Track Suit: Shoulder toshoulder: 44″(21×2) – Pit to pit: 52″(26×2) – Shoulder to cuff:226.5” – Length: 30.5”
Pant: Waist: 33″(16.5×2)– Rise: 16” -Inseam: 26″ – Length: 41’’ – Leg Opening: 9.5″ -Interior Hem: 1.0″
1 in stock
| Weight | 4.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 14.0 × 4.0 in |
| Chest | 52 in |
| Closure | Zip |
| Neckline | Collared |
| Occasion | ["Activewear", "Casual", "Travel"] |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Size | XL-L |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Accents | Zipper |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Inseam | 26 in |
| Waist | 33 in |
| Style | Sweatpants |
| Features | ["Hooded", "Pockets", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Set Includes | Track Pants |
| Material | ["Cotton", "Polyester"] |
| Fit | Athletic |
| Size Type | Big & Tall |
| Type | Tracksuit |
| Leg Style | Zip leg |
| Theme | ["Disco", "Hip Hop"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Performance/Activity | ["Gym & Training", "Hiking", "Motorcycle"] |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Sean John |
Material: Cotton-Polyester
Sweater has 2 sidepockets – Pant has 2 side pockets and 1 back pocket-All pockets close with a snap button
Pant has elastic on waist -Zipper on end of leg
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Track Suit: Shoulder toshoulder: 44″(21×2) – Pit to pit: 52″(26×2) – Shoulder to cuff:226.5” – Length: 30.5”
Pant: Waist: 33″(16.5×2)– Rise: 16” -Inseam: 26″ – Length: 41’’ – Leg Opening: 9.5″ -Interior Hem: 1.0″



































Reviews
There are no reviews yet.