Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Selene Sport Women Faux Leather Dress Suit Size M Reptile Print 2PC Collarless
$49.97 $39.98
Material: Nylon-Polyvinyl Chloride & Lining: Nylon
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit and Dress have Lining
Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2)- Shoulder to cuff: 22.5” – Length: 38.5”
Dress: Pit to pit: 37″ (18.5×2) – Waist: 31″ (15.5×2) -Hips: 38″(19×2) – Length: 36”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 14.0 × 4.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | M |
| Hips | 38 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Faux Leather |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Animal Print |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 31 in |
| Color | Brown-Black |
| Lining Material | Nylon |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Material | Polyvinyl Chloride |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["Classic", "Elegant"] |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Selene Sport |
Material: Nylon-Polyvinyl Chloride & Lining: Nylon
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit and Dress have Lining
Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2)- Shoulder to cuff: 22.5” – Length: 38.5”
Dress: Pit to pit: 37″ (18.5×2) – Waist: 31″ (15.5×2) -Hips: 38″(19×2) – Length: 36”

























Reviews
There are no reviews yet.