Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Shape FX Vtg Tan Leather Lined Pant Suit Size 14 Biker Shaping Smoothing Y2K 2PC
$130.00 $104.00
Material: Leather &Lining: Polyester-Spandex
Suit has 4 pockets – Pant has 2 side pockets
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched.
Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 25”- Length: 28.5”
Pant: Waist: 33″(16.5×2) – Rise: 13” -Inseam: 30″ – Length: 41’’
Out of stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 4.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | 14 |
| Fabric Type | Leather |
| Rise | 12.5 in |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 30.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch", "Pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 39 in |
| Waist Size | 31 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Tan |
| Lining Material | Polyester-Spandex |
| Material | Leather |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Modified Item | No |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["Biker", "Cowgirl"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Shape FX |
Material: Leather &Lining: Polyester-Spandex
Suit has 4 pockets – Pant has 2 side pockets
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched.
Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 25”- Length: 28.5”
Pant: Waist: 33″(16.5×2) – Rise: 13” -Inseam: 30″ – Length: 41’’





























Reviews
There are no reviews yet.