Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Sharagano Polyester Rayon Pant Suit Side 6 Brown Striped Notch Collar 2PC New
$74.97 $59.98
Material: Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Pant have Lining – Pant has 2 back faux pockets – Suithas 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2)- Shoulder to cuff: 23”- Length: 25.5”
Pant: Waist: 30″(15×2) – Rise: 11.5” -Inseam: 32″ -Length: 42” – Leg Opening: 9.5″ – Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 6 |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 6 |
| Rise | 11.5 In |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 32 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 36 In |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Material | Polyester-Rayon |
| Modified Item | No |
| Jacket Vent Style | Single vented |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | Business |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Sharagano |
Material: Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Pant have Lining – Pant has 2 back faux pockets – Suithas 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2)- Shoulder to cuff: 23”- Length: 25.5”
Pant: Waist: 30″(15×2) – Rise: 11.5” -Inseam: 32″ -Length: 42” – Leg Opening: 9.5″ – Interior Hem: 1.5″































Reviews
There are no reviews yet.