Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Sharagano Polyester Stretch Pant Suit Size 10 Gray Belted Double Breasted 2PC
$38.97 $31.18
Material: Rayon-Spandex-Polyester – Lining: Polyester
Suit and Pant have Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2)- Shoulder to cuff: 19”- Length: 20.5”
Pant: Waist: 32″(16×2) – Rise: 12” -Inseam: 32″ -Length: 41.5” – Leg Opening: 9.0″ – Interior Hem: 2.0″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Travel"] |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 10 |
| Rise | 12 In |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 32 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Belted", "Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Double-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Six-Button |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Sharagano |
Material: Rayon-Spandex-Polyester – Lining: Polyester
Suit and Pant have Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2)- Shoulder to cuff: 19”- Length: 20.5”
Pant: Waist: 32″(16×2) – Rise: 12” -Inseam: 32″ -Length: 41.5” – Leg Opening: 9.0″ – Interior Hem: 2.0″





















Reviews
There are no reviews yet.