Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
SHERBET VTG Pink Polyester Lined Open Front Stand Up Collar Blazer Size 6-8
$18.00 $14.40
Material and lining:Polyester
Front button just for décor
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder: 31’’(15.5×2)
Armpit to armpit: 39”(19.5×2)
Shoulder to cuff: 23.5″
Length, from back ofcollar seam to hem:21″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 1 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 6-8 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 6-8 |
| Vintage | Yes |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Blazer |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Stand Up Collar |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Long Sleeves |
| Pattern | Abstract |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Chest Size | 37 in |
| Waist Size | 38 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Pink |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | Jacket |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Jacket Cut | Open Front |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Sherbet |
Material and lining:Polyester
Front button just for décor
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder: 31’’(15.5×2)
Armpit to armpit: 39”(19.5×2)
Shoulder to cuff: 23.5″
Length, from back ofcollar seam to hem:21″



















Reviews
There are no reviews yet.