Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
St. John Basics Knit Pants Size 16 Black Pleated Front Elastic Waist Pockets
$86.97 $69.58
Material: Wool-Rayon
Pant has 2 front pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Pant: Waist: 34″(17×2) – Rise: 16” -Inseam: 27″ -Length: 40.5” – Leg Opening: 9.0″ – Interior Hem: 1.0″
1 in stock
| Weight | 2.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Pattern | Solid |
| Closure | Pull On |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Travel", "Workwear"] |
| Size | 16 |
| Waist Size | 34 in |
| Color | Black |
| Material | ["Wool Blend", "Wool-Rayon"] |
| Fabric Type | Knit |
| Accents | Pockets |
| Vintage | No |
| Rise | 16 in |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Pants |
| Leg Style | Straight |
| Inseam | 27 in |
| Style | Regular |
| Theme | ["Classic", "Designer"] |
| Features | ["Elastic Waist", "Pockets"] |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | St John Basic |
Material: Wool-Rayon
Pant has 2 front pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Pant: Waist: 34″(17×2) – Rise: 16” -Inseam: 27″ -Length: 40.5” – Leg Opening: 9.0″ – Interior Hem: 1.0″





















Reviews
There are no reviews yet.