Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
St John Collection Cotton Blend Denim Pants Size 16 Black Jeans Straight leg
$120.00 $96.00
Pant has 2 side front and 2 back pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Waist: 35″(17.5×2) – Rise: 13” -Inseam: 28.5″ – Length:
40.5” – Leg Opening: 10″ – Interior Hem: 0.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Pattern | Solid |
| Closure | Zip-Button |
| Occasion | ["Business", "Casual"] |
| Waist Size | 33 in |
| Size | 16 |
| Color | Black |
| Material | Cotton Blend |
| Fabric Type | Twill |
| Rise | 11 in |
| Vintage | No |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Pants |
| Leg Style | Straight |
| Inseam | 30.5 in |
| Style | Dress Pants |
| Theme | Biker |
| Features | Pockets |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | St John Collection |
Pant has 2 side front and 2 back pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Waist: 35″(17.5×2) – Rise: 13” -Inseam: 28.5″ – Length:
40.5” – Leg Opening: 10″ – Interior Hem: 0.5″



















Reviews
There are no reviews yet.