Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Habitual High Waisted Cut out Pants Size 8 Navy Blue Striped Ankle Trousers
$22.97 $18.38
Material: Elastane-Viscose-Polyester
Pant has 1 faux back pockets and 2 side pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Waist: 29″(14.5×2) – Rise: 14” -Inseam: 27″ – Length:36.5’’ – Leg Opening: 7.5″ – Interior Hem: 1″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.0 × 8.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Fabric Type | Twill |
| Accents | Zipper |
| Vintage | No |
| Rise | 14 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 27 in |
| Style | Ankle |
| Features | ["Easy Care", "Pockets", "Slimming"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Striped |
| Waist Size | 29 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Navy Blue |
| Front Type | Pleated |
| Material | Polyester Blend |
| Fit | Slim |
| Size Type | Regular |
| Type | Pants |
| Leg Style | Skinny |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Habitual |
Material: Elastane-Viscose-Polyester
Pant has 1 faux back pockets and 2 side pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Waist: 29″(14.5×2) – Rise: 14” -Inseam: 27″ – Length:36.5’’ – Leg Opening: 7.5″ – Interior Hem: 1″

















Reviews
There are no reviews yet.