Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Suit Studio Polyester Pant Suit Size 4P Light Gray Pockets Shawl Collar 2PC
$54.97 $43.98
Material & Lining: Polyester
Suit has linings – Suit has 2 pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 29″(14.5×2) – Pit to pit:36″(18×2) – Shoulder to cuff: 22”- Length: 21.5”
Pant: Waist: 29″(14.5×2) – Rise: 11” -Inseam: 29″ -Length: 39.5” – Leg Opening: 9.0″ – Interior Hem: 1.5″
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 4P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Twill |
| Rise | 11 in |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 29 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 36 In |
| Waist Size | 29 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | Polyester |
| Material | Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Pant Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["City", "Classic", "Business"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
Material & Lining: Polyester
Suit has linings – Suit has 2 pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 29″(14.5×2) – Pit to pit:36″(18×2) – Shoulder to cuff: 22”- Length: 21.5”
Pant: Waist: 29″(14.5×2) – Rise: 11” -Inseam: 29″ -Length: 39.5” – Leg Opening: 9.0″ – Interior Hem: 1.5″

























Reviews
There are no reviews yet.