Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
SUIT STUDIO Women 2PC Black Polyester Single breasted Skirt Suit Size 4P
$47.00 $37.60
Beautiful and elegantSkirt Suit in excellent condition
Material & Lining:Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff: 22.5”-Length:23”
Skirt: Waist:27″(13.5×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 22”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 4P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Rayon |
| Size (Women's) | 4P |
| Vintage | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 36 In |
| Waist Size | 27 in |
| Color | Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Size Type | Petites |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 38 In |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Suit Studio |
Beautiful and elegantSkirt Suit in excellent condition
Material & Lining:Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff: 22.5”-Length:23”
Skirt: Waist:27″(13.5×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 22”



















Reviews
There are no reviews yet.