Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Suit Supply Lazio Men Pure Wool Blazer 48 Navy Classic Slim Fit 2PC Sharp Lined
$99.97 $79.98
Material: Pure Wool / Lining: Elastane -Viscose
Suit has 3 pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:37″(18.5×2) – Pit to pit: 48″(24×2) – Shoulder to cuff: 25” – Length:31”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Outer Shell Material | Wool |
| Jacket/Coat Length | Mid-Length |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Formal"] |
| Chest Size | 48 in |
| Size | 48 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue |
| Lining Material | Elastane-Viscose |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Men |
| Type | Blazer |
| Style | Suit |
| Theme | ["Classic", "Designer"] |
| Features | ["Lightweight", "Lined", "Pockets"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Suitsupply |
Material: Pure Wool / Lining: Elastane -Viscose
Suit has 3 pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:37″(18.5×2) – Pit to pit: 48″(24×2) – Shoulder to cuff: 25” – Length:31”

























Reviews
There are no reviews yet.