Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
SUITSUPPLY Men Model Custom Wool Pants 40×30.5 Blue Flat Front Slim Straight New
$100.00 $80.00
Material: Wool
Pants has 2 back and 2 side pockets-Suspender Buttons
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Waist: 40″(20×2) – Rise: 13” -Inseam: 30.5″ – Length: 41’’ – Leg Opening: 8.5″ – Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Closure | ["Button", "Zip"] |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Dressy"] |
| Size | 40 |
| Fabric Type | Wool |
| Accents | Zipper |
| Rise | 10.2 in |
| Vintage | No |
| Department | Men |
| Inseam | 30.5 in |
| Style | Dress Pants |
| Features | ["Easy Care", "Pockets", "All Seasons"] |
| Season | ["Autumn", "Spring", "Winter", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Character | Blue |
| Fabric Wash | Medium |
| Waist Size | 40 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue |
| Front Type | Flat Front |
| Material | Wool |
| Fit | Slim |
| Size Type | Regular |
| Type | Pants |
| Leg Style | Straight |
| Model | Model Custom |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | Italy |
| Character Family | Not Specified |
| Performance/Activity | Business, Formal |
| Personalise | No |
| Product Line | Unknown |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Suitsupply |
Material: Wool
Pants has 2 back and 2 side pockets-Suspender Buttons
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Waist: 40″(20×2) – Rise: 13” -Inseam: 30.5″ – Length: 41’’ – Leg Opening: 8.5″ – Interior Hem: 1.5″





























Reviews
There are no reviews yet.