Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
SuitSupply Slim Leg Straight Brescia Trousers Wool Pants 40×30 Black Flat Front
$79.97 $63.98
Material: Wool
Pants has 2 back and 2 side pockets-Adjustable waist buckle
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Waist: 40″(20×2) – Rise: 14” -Inseam: 30″ – Length: 41’’ – Leg Opening: 9.5″ – Interior Hem: 0″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Business", "Formally", "Formal", "Dressy"] |
| Size | 40 |
| Activity | For Business, Formally |
| Accents | ["Button", "Zipper"] |
| Vintage | No |
| Rise | 14 in |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Pocket Type | Slash Pocket |
| Inseam | Does not apply |
| Leg Length | 32 in |
| Style | Suit Pants |
| Features | ["All Seasons", "Pockets"] |
| Season | ["Spring", "Summer", "Winter", "Autumn"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Type Of Fabric | Wool |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 40 in |
| Color | Black |
| Leg Shape | Slim |
| Front Type | Flat Front |
| Material | Wool |
| Fit | Slim |
| Size Type | Regular |
| Waist Circumference | 40 in |
| Type | Pants |
| Leg Style | Straight |
| Length | 41 in |
| Product Type | Trousers |
| Model | Slim Leg Straight Brescia |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | Italy |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Suitsupply |
Material: Wool
Pants has 2 back and 2 side pockets-Adjustable waist buckle
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Waist: 40″(20×2) – Rise: 14” -Inseam: 30″ – Length: 41’’ – Leg Opening: 9.5″ – Interior Hem: 0″































Reviews
There are no reviews yet.