Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
SuitSupply Slim Leg Straight Brescia Trousers Wool Pants 42×29 Navy Flat Front
$79.97 $63.98
Material: Wool
Pants has 2 side pockets-Loops for belt-Suspender buttons- 2 back pockets
Waist: 42″(21×2) – Rise: 14” -Inseam: 29″ – Length:40.5” – Leg opening: 9″- Interior Hem: 2″( Fabric that can be let out)
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Closure | ["Button", "Zip"] |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail"] |
| Size | 42 |
| Accents | ["Button", "Zipper"] |
| Vintage | No |
| Rise | 14 in |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Pocket Type | ["4-Pocket Design", "Slash Pocket"] |
| Inseam | 29 in |
| Style | Dress Pants |
| Features | ["Comfort", "Easy Care", "Lightweight", "Pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 42 in |
| Color | Blue |
| Suspender Buttons/Belt Loops | Belt Loops/Suspender buttons |
| Material | Wool |
| Front Type | Flat Front |
| Fit | Slim |
| Size Type | Regular |
| Type | Pants |
| Leg Style | Straight |
| Model | Slim Leg Straight Brescia |
| Theme | Designer |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Suitsupply |
Material: Wool
Pants has 2 side pockets-Loops for belt-Suspender buttons- 2 back pockets
Waist: 42″(21×2) – Rise: 14” -Inseam: 29″ – Length:40.5” – Leg opening: 9″- Interior Hem: 2″( Fabric that can be let out)

































Reviews
There are no reviews yet.