Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Suslo Couture Men Double Breasted Suit 38L Pants 32×28 Plaid Red Black 2PC
$75.97 $60.78
Pant has 2 back and 2 side pockets – Loops for belt
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff: 26”- Length: 31.5”
Pant: Waist:32″(16×2) – Rise:12” -Inseam:28″ – Length:38.5’’- Leg Opening:6.5″- Interior Hem:2.5″
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 38L |
| Jacket Sleeve Button Style | Four-Button |
| Fabric Type | Polyester |
| Vintage | No |
| Rise | 12 In |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Inseam | 28 in |
| Style | 2 Piece |
| Features | Inner Pockets |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Long |
| Pattern | Plaid |
| Chest Size | 39 in |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Multicolor |
| Lining Material | Polyester |
| Material | Cotton-Polyester-Spandex |
| Front Type | Flat Front |
| Jacket Vent Style | Double-Vented |
| Fit | Slim |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Slim Fit |
| Jacket Front Button Style | Six-Button |
| Theme | Classic |
| Vent | Double Vented |
| Country of Origin | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Suslo Couture |
Pant has 2 back and 2 side pockets – Loops for belt
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff: 26”- Length: 31.5”
Pant: Waist:32″(16×2) – Rise:12” -Inseam:28″ – Length:38.5’’- Leg Opening:6.5″- Interior Hem:2.5″



































Reviews
There are no reviews yet.