Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
TAHARI ASL Polyester Metallic Dress Suit 10 Rose Gold Jacquard Shift Bolero 2PC
$96.97 $77.58
Material: Polyester-Metallic /Lining: Acetate
Suit & dress arefully lined
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 19.5” -Length: 18”
Dress: Pit to pit: 38″(19×2) – Waist: 33″ (16.5×2) – Hips:43” (21.5×2) – Length:49”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 10 |
| Hips | 43 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Jacquard |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Cropped |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 33 in |
| Color | Rose Gold |
| Lining Material | Polyester |
| Set Includes | Dress Suit |
| Material | Polyester-Metallic |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Tahari |
Material: Polyester-Metallic /Lining: Acetate
Suit & dress arefully lined
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 19.5” -Length: 18”
Dress: Pit to pit: 38″(19×2) – Waist: 33″ (16.5×2) – Hips:43” (21.5×2) – Length:49”



























Reviews
There are no reviews yet.