Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Tahari ASL Polyester Skirt Suit 12 Beige Belted Short Sleeves Padded Lined 2PC
$57.97 $46.38
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 42″(21×2)- Shoulder to cuff: 9”- Length: 22.5”
Skirt: Waist: 33″(16.5×2) – Hips: 42″(21×2) – Length: 27”- Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 12 |
| Jacket Sleeve Button Style | Five Button |
| Size (Women's) | 12 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Belted", "Lined", "Slit on left of store"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 33 in |
| Color | Beige |
| Lining Material | Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Hip Size | 42 in |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | TAHARI ASL |
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 42″(21×2)- Shoulder to cuff: 9”- Length: 22.5”
Skirt: Waist: 33″(16.5×2) – Hips: 42″(21×2) – Length: 27”- Interior Hem: 1.5″





























Reviews
There are no reviews yet.