Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Tahari ASL Polyester Stretch Skirt Suit Size 10 Red Lined Stand Up Collar 2PC
$52.97 $42.38
Material: Elastane-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 23.5”- Length: 24.5”
Skirt: Waist: 33″(16.5×2) – Hips: 41″(20.5×2) – Length: 22.5”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Hips | 41 in |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch", "Collarless"] |
| Season | ["Fall", "Spring"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 33 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Red |
| Lining Material | Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Top"] |
| Material | Polyester-Spandex |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country of Origin | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Tahari |
Material: Elastane-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 23.5”- Length: 24.5”
Skirt: Waist: 33″(16.5×2) – Hips: 41″(20.5×2) – Length: 22.5”























Reviews
There are no reviews yet.