Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Tahari ASL Rayon Polyester Skirt Suit Size 10 Gray Striped Notch Collar 2PC
$36.97 $29.58
Material: Polyester -Rayon & Lining: Polyester / Suit & skirt are fully lined
Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit:40″(20×2) – Shoulder to cuff:19″ – Length:21”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2) – Hips: 40″(20×2) – Length:23”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10 |
| Hips | 40 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 10 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 31 in |
| Color | Gray |
| Lining Material | Polyester |
| Material | Polyester-Rayon |
| Front Type | Flat |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Tahari |
Material: Polyester -Rayon & Lining: Polyester / Suit & skirt are fully lined
Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit:40″(20×2) – Shoulder to cuff:19″ – Length:21”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2) – Hips: 40″(20×2) – Length:23”

























Reviews
There are no reviews yet.