Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Talbots Dress Suit Size 8 White Rose Seersucker Lined Pleated Flare Cocktail
$77.97 $62.38
Material: Polyester & Lining: Acetate
Suit and Dress have Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit:37″(18.5×2) – Shoulder to cuff: 18”- Length: 19”
Dress: Pit to pit: 36″ (18×2) – Waist: 31″ (15.5×2) -Hips: 42″(21×2) – Length: 40” – Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Formal", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Hips | 42 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Seersucker |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 37 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 31 in |
| Color | White-Rose |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Jacket |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Talbots |
Material: Polyester & Lining: Acetate
Suit and Dress have Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit:37″(18.5×2) – Shoulder to cuff: 18”- Length: 19”
Dress: Pit to pit: 36″ (18×2) – Waist: 31″ (15.5×2) -Hips: 42″(21×2) – Length: 40” – Interior Hem: 1.5″































Reviews
There are no reviews yet.