Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Talbots Italian Flannel Faux Wrap Skirt Size 10 Black Flared Midi Modest Preppy
$28.97 $23.18
Sits at waist
Falls below the knees
Waist: 34″(17×2) – Hips:48″ (24×2)- Length: 34”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 11.0 × 2.0 in |
| Pattern | Solid |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 10 |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Black |
| Material | Wool-Spandex |
| Fabric Type | Flannel |
| Accents | Ruffle |
| Vintage | No |
| Rise | Mid |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt |
| Department | Women |
| Waist | 26 in |
| Skirt Length | Midi |
| Style | Flare |
| Theme | Preppy |
| Features | ["Lightweight", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Winter"] |
| Country/Region of Manufacture | Jordan |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Talbots |
Sits at waist
Falls below the knees
Waist: 34″(17×2) – Hips:48″ (24×2)- Length: 34”



















Reviews
There are no reviews yet.