Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
TAN CCHO Women 2PC Green Beaded Silk Lined Collarless Dress Suit Size XL
$88.00 $70.40
Material: Pure Silk & Lining: Polyester
Suit and Dress fully Lined
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder to shoulder : 33″(16.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff:23.5”-Length: 17”
Dress: Pit to pit:39″ (19.5×2) – Waist:34″(17×2) – Hips: 41″(20.5×2) – Length: 50”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | XL |
| Hips | 41 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | XL |
| Vintage | Yes |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Green |
| Lining Material | Polyester |
| Material | Pure Silk |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Theme | ["Elegant", "Metal"] |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | TAN-CHHO |
Material: Pure Silk & Lining: Polyester
Suit and Dress fully Lined
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder to shoulder : 33″(16.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff:23.5”-Length: 17”
Dress: Pit to pit:39″ (19.5×2) – Waist:34″(17×2) – Hips: 41″(20.5×2) – Length: 50”





























Reviews
There are no reviews yet.