Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Tasso Elba Vitale Barberis Men New Wool Mohair Black Striped Pant 38L Suit 46R
$53.97 $43.18
Suit has 3 outer pockets – 3 inner pockets
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 39″(19.5×2) – Pit to pit: 48″(24×2)- Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 30.5”
Pant: Waist: 38″(18×2) – Rise: 15.5” -Inseam: 28″ -Length: 41.5” – Leg Opening: 10.5″ – Interior Hem: 2.5″
Out of stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 4.0 in |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail"] |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Size | 46 |
| Jacket Sleeve Button Style | Four-Button |
| Vintage | No |
| Department | Men |
| Inseam | 28 in |
| Style | 2 Piece |
| Features | Inner Pockets |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Chest Size | 48 in |
| Waist Size | 38 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Lining Material | Wool |
| Color | Black |
| Material | New Wool-Mohair |
| Front Type | Pleated |
| Jacket Vent Style | Single-Vented |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | ["Classic", "Designer"] |
| Country/Region of Manufacture | Italy |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Tasso Elba |
Suit has 3 outer pockets – 3 inner pockets
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 39″(19.5×2) – Pit to pit: 48″(24×2)- Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 30.5”
Pant: Waist: 38″(18×2) – Rise: 15.5” -Inseam: 28″ -Length: 41.5” – Leg Opening: 10.5″ – Interior Hem: 2.5″































Reviews
There are no reviews yet.