Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
TERRAMINA Women 2PC Red Polyester Collarless Ruffle Cocktail Skirt Suit Size 18
$46.97 $37.58
Material and lining:Polyester
Suit and Skirt haveLining – Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 48″(24×2) – Shoulder to cuff: 25”-Length: 25.5”
Skirt: Waist: 34″(18.5×2)- Hips: 47″(23.5×2) – Length: 33”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | United States |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 18 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Stand Up Collar |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 48 in |
| Waist Size | 37 in |
| Color | Red |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Terramina |
Material and lining:Polyester
Suit and Skirt haveLining – Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 48″(24×2) – Shoulder to cuff: 25”-Length: 25.5”
Skirt: Waist: 34″(18.5×2)- Hips: 47″(23.5×2) – Length: 33”





























Reviews
There are no reviews yet.