Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Terry Lewis Wool Viscose Black Pant Suit Size M Removable Collar Pockets 2PC New
$74.97 $59.98
Faux fur trim- Long jacket with vent / Suit is lined-has 2 pockets
The pants has some elastic on the waist and can expand 3 more inches
Material: Wool-Viscose / Lining: Acetate
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 38″(19×2) – Pit to Pit: 45″(22.5×2)-Shoulder to cuff:24”-Length: 41.5″
Pant: Waist: 32″(16×2) – Rise:15.5 ”-Inseam: 29.5″ – Length: 41’’- Interior Hem: 1.75″-Leg opening: 9.5”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | M |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Rise | 15.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 29.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Inner Pockets", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Stand Up |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Mid-Length |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 45 In |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | Acetate |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Material | Wool-Viscose |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Five-Button |
| Theme | ["City", "Classic", "Designer"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Terry Lewis Classic Luxury |
Faux fur trim- Long jacket with vent / Suit is lined-has 2 pockets
The pants has some elastic on the waist and can expand 3 more inches
Material: Wool-Viscose / Lining: Acetate
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 38″(19×2) – Pit to Pit: 45″(22.5×2)-Shoulder to cuff:24”-Length: 41.5″
Pant: Waist: 32″(16×2) – Rise:15.5 ”-Inseam: 29.5″ – Length: 41’’- Interior Hem: 1.75″-Leg opening: 9.5”

































Reviews
There are no reviews yet.