Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Todd & Olivia Women Knit Dress Top Size 8 Pink Beaded Long Sleeves Shawl Collar
$49.97 $39.98
Material: Wool-Nylon
End of sleeves has a slit
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Dress: Pit to pit:38″(19×2) – Waist: 34″ (17×2) – Hips: 34″(17×2) – Shoulder tocuff: 24.5’’-Length: 35”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | Canada |
| Neckline | V-Neck |
| Closure | Button |
| Occasion | Party/Cocktail |
| Hips | 34 in |
| Size | 8 |
| Fabric Type | Knit |
| Accents | Beaded |
| Dress Length | Regular |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | A-Line |
| Features | ["Stretch", "Beaded"] |
| Season | ["Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Colorblock |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Character | Pink |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Pink |
| Material | Wool-Nylon |
| Size Type | Regular |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Todd & Olivia |
Material: Wool-Nylon
End of sleeves has a slit
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Dress: Pit to pit:38″(19×2) – Waist: 34″ (17×2) – Hips: 34″(17×2) – Shoulder tocuff: 24.5’’-Length: 35”























Reviews
There are no reviews yet.