Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Vera Wang Polyester Formal Dress Size 20 Red One Shoulder Long Ball Belted Gown
$67.97 $54.38
Material & Lining: Polyester
Dress have Lining
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 44″ (22×2) – Waist: 42″ (21×2) -Length: 56”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Chest | 44 in |
| Neckline | One Shoulder |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Formal", "Holy Communion", "Party/Cocktail"] |
| Size | 20 |
| Fabric Type | Chiffon |
| Accents | Zipper |
| Dress Length | Long |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 42 in |
| Style | Ball Gown |
| Features | ["Belted", "Collarless"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Red |
| Material | Polyester |
| Size Type | Plus |
| Theme | ["Christmas", "City"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Vera Wang |
Material & Lining: Polyester
Dress have Lining
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 44″ (22×2) – Waist: 42″ (21×2) -Length: 56”





























Reviews
There are no reviews yet.