Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Victor Costa Vintage 80’s Silk Skirt Size 20W Black Embroidered Flared Lined
$48.97 $39.18
Material: Silk & Lining: Nylon
Skirt has Lining
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Skirt: Waist: 38″(19×2) – Hips: 43″(28.5×2) – Length: 57”
1 in stock
| Weight | 0.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 1.0 in |
| Pattern | Solid |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Formal", "Party/Cocktail"] |
| Size | 20W |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Material | Silk |
| Accents | Embroidered |
| Vintage | Yes |
| Personalize | No |
| Size Type | Plus |
| Department | Women |
| Type | Skirt |
| Skirt Length | Midi |
| Style | Flare |
| Theme | ["80s", "Retro", "Elegant"] |
| Features | Lined |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Victor Costa |
Material: Silk & Lining: Nylon
Skirt has Lining
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Skirt: Waist: 38″(19×2) – Hips: 43″(28.5×2) – Length: 57”





















Reviews
There are no reviews yet.