Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Vinci Men Suit 50XL Pants 45XLx33 Navy Blue Notch Lapel Designed In Italy 2PC
$110.97 $88.78
Material: Polyester -Rayon & Lining: Polyester
Suit has faux outer pockets – inner pockets – Pant has 2 back and 2 side pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 44″(22×2) – Pit to pit: 54″(27×2) – Shoulder to cuff: 28.5” – Length: 35.5”
Pant: Waist: 44″(22×2) – Rise: 16” -Inseam: 33″ -Length: 46.4’’ – Leg Opening: 11″ – Interior Hem: 1″
1 in stock
| Weight | 4.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 4.0 in |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail"] |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Size | 50XL |
| Jacket Sleeve Button Style | Four-Button |
| Vintage | No |
| Rise | 16 in |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Inseam | 33 in |
| Style | 2 Piece |
| Features | Inner Pockets |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Chest Size | 54 in |
| Waist Size | 44 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue |
| Lining Material | Polyester |
| Front Type | Pleated |
| Material | Polyester-Rayon |
| Jacket Vent Style | Double-Vented |
| Fit | Slim |
| Size Type | Big & Tall |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | VINCI |
Material: Polyester -Rayon & Lining: Polyester
Suit has faux outer pockets – inner pockets – Pant has 2 back and 2 side pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 44″(22×2) – Pit to pit: 54″(27×2) – Shoulder to cuff: 28.5” – Length: 35.5”
Pant: Waist: 44″(22×2) – Rise: 16” -Inseam: 33″ -Length: 46.4’’ – Leg Opening: 11″ – Interior Hem: 1″































Reviews
There are no reviews yet.