Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Vintage Shuet Young Dress Size 9/10 Lace Sequin Tea Party Evening Chic Gothic
$45.97 $36.78
Material: Nylon-Acetate – Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 34″ (17×2) – Waist: 30″ (15×2) – Hips: 40″(20×2)
– Length: 48”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Chest Size | 34 in |
| Occasion | Era Party |
| Waist Size | 30 in |
| Decade | 1980s |
| Color | Black |
| Material | Lace |
| Size (Women's) | 9/10 |
| Modified Item | No |
| Size Type | Regular |
| Hip Size | 40 In |
| Style | Tea Dress |
| Original/Reproduction | Original |
| Look | Flapper |
| Shoulder to Shoulder | 30" |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Shoulder to Hem | 8" |
| Brand | Shuet Young HW Collections |
Material: Nylon-Acetate – Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 34″ (17×2) – Waist: 30″ (15×2) – Hips: 40″(20×2)
– Length: 48”































Reviews
There are no reviews yet.